Doruk Sönmez2021-09-02T09:47:07+03:00

Doruk Sönmez

Transformer Modeli Nedir?

Yapay zeka alanında bir sonraki büyük dalganın içerisinde yer almak istiyorsanız, bir transformer modeli de siz geliştirin. Transformer modelleri, televizyonda gördüğünüz şekil değiştiren oyuncak robotlar ya da elektrik direklerindeki büyük yuvarlak boyutlu çöp kutusuna benzer tenekelerden değildir. Pekala, O Zaman Bir Transformer Modeli Nedir? Bir transformer modeli, bu cümledeki ...(Devamını oku)

AI, Çeviri, GEN AI, Rick Merrit|

Yıldızlardan Çek: Startup, Orman Yangınları için Uzaydan Erken Tespit Sistemi Sunuyor

Earth System Science Data’ya göre, gezegenimizin CO2 emisyonunun yaklaşık %6’sından orman yangınları sorumlu. Avustralya’da 2019-2020 sezonunda yaşanan yangınlarda, yarım milyar kadar memeli, kuş ve sürüngenle birlikte 46 milyon hektarlık arazi kül oldu. Orman yangınlarını önlemek, canları ve malları kurtarmak bir yana, büyük miktarda CO2 emisyonunu azaltmanın da bir yoludur. ...(Devamını oku)

NVIDIA Daha Fazla Profesyonel için RTX Teknolojisini Erişilebilir Hale Getiriyor

NVIDIA RTX teknolojisi, güçlü gerçek zamanlı ışın izleme ve AI hızlandırma yetenekleriyle, uçak ve otomobil tasarlama, filmlerde görsel efektler ve büyük ölçekli mimari tasarım gibi en karmaşık görevler için tasarım ve görselleştirme iş akışlarında bir dönüşüm yaşanmasını sağladı. Birçok çeşitte standart ve küçük form faktörlü iş istasyonları için en kompakt, ...(Devamını oku)

Bob Pette, Çeviri, PRO GRAFİK|

Dünyanın Her Yerinden Öğrenciler, Jetson Nano ile Robotlarını Harekete Geçiriyorlar

David Tseng, Taipei’deki bir lise son sınıf öğrencisinin bir yaz kampında yazılımını güncelleştirdiği anda robotun aniden tepki vermesine ne kadar heyecanlandığını hatırlıyor. Öğrencisi daha sonra kendi odasına arkadaşlarını alıp ebeveynlerinin girişine izin vermeyen, AI destekli bir güvenlik sistemi geliştirdi. Afrika’dan Gelen Yankılar Gençler için birçok robotik etkinlik düzenleyen Tunus’tan bir ...(Devamını oku)

Startup Firması, Organik Tarım için Otonom Traktör Kullanmaya Başlıyor

Doğu Avrupa’da bir organik domates çiftliğinde büyüyen Bakur Kvezereli; işçi kıtlığına, pestisit sorunlarına ve yükselen enerji maliyetlerine tanık oldu. Yıllar sonra, 2014’te MIT’de çalışırken çiftçilerin bu sorunlarını çözmede yapay zekanın yardımı olabileceği aklına geldi. Birkaç yıl sonra, Palo Alto – California merkezli bir elektrikli otonom traktör startupı olan Ztractor’ü ...(Devamını oku)

Go to Top