Numan Buğra Öztürk2021-09-02T09:47:46+03:00

Numan Buğra Öztürk

Merhaba, adım Numan Buğra Öztürk. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Üç senedir farklı görevlerde bulunduğum ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu’nda bu sene Başkan Danışmanlığı görevini yürüteceğim aynı zamanda Open Zeka’da stajyer olarak görev yapıyorum.

GPU ile Güçlendirilmiş Derin Öğrenme Uygulamaları Erken Alzheimer Belirtilerini Tespit Edebiliyor

Litvanya Teknoloji Üniversitesi Kaunas'tan araştırmacılar, beyin görüntülerinden Alzheimer hastalığının olası başlangıcını yüzde 99'un üzerinde bir doğrulukla tespit edebilen derin öğrenmeye dayalı bir yöntem geliştirdiklerini bildirdiler.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Alzheimer'dan her yıl 24 milyondan fazla insan etkileniyor.  Araştırmalar, hastalık tam olarak iyileştirilemese de, tedaviye erken başlamanın büyük etkileri olduğunu gösteriyor. Bu ...(Devamını oku)

AI, Brian Caulfield, Çeviri|

Tarımda Yapay Zeka Çiftçilerin Kimyasalları ve Masrafları Azaltmasına Yardımcı Oluyor

Henderson Nebraska’da 4000 dönümden daha büyük bir arazide mısır ve soya fasulyesi bulunan çiftçi Brad Janzon, herbisitlere dirençli yabani otlar hakkında bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. “İstilacı ot türleri her geçen nesilde sıralı tarımda herbisitlere karşı dirençlerini artırdı. Bu yüzden tarlalarımızda herbisitleri kullandığımız durumda bize yeni bir çözüm gerekiyordu” ...(Devamını oku)

NVIDIA, SIGGRAPH’a Metaverse Momentum ve Yeni Pro GPU’yu Getiriyor

Hafta başında, NVIDA'nın Omniverse başkan yardımcısı Richard Kerris ve yapay zeka araştırması kıdemli direktörü Sanja Fidler'ın yer aldığı SIGGRAPH özel adresi, Pixar'ın kurucu ortağı Alvy Ray Smith'in introsu ile sadece 48 saatte 1,6 milyondan fazla görüntüleme topladı. Öne çıkanlar: NVIDIA, dünyanın ilk simülasyon ve işbirliği platformu olan NVIDIA Omniverse'i, ...(Devamını oku)

Bir Yardım Eli Uzatmak: Jules Anh Nguyen ve Nöroprotez Çalışmaları

Derin öğrenme ile engelli bireyler protezlerini(nöroprotez) kontrol edebilir. Jules Anh Nguyen NVIDIA Podcast'te Noah Kravitz’in konuğu oldu. Engelli bireylerin düşünceleri ile protezlerini kontrol etmesini sağlayan çalışmalarından bahsetti. Sistem, insanların nöral kod çözücüler ve derin öğrenme kullanarak, düşünceleri ile bilgisayar oyunları oynamak, piyano çalmak gibi eylemler dahil olmak üzere dijital birçok ...(Devamını oku)

GPU ile Güçlendirilmiş Derin Öğrenme, Çömlek Parçalarını Arkeolog Gibi Sınıflandırıyor!

Kuzey Arizona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı GPU ile güçlendirilmiş derin öğrenme algoritmaları ile antik çömlek parçalarını sınıflandırmada kullandılar. Bu yöntem arkeologlardan daha başarılı oldu. Kullanılan teknik The Journal of Archaeological Science dergisinde, Leszek Pawlowicz ve Christian Downum tarafından yayınlandı. Tusayan Beyaz çömlek parçaları olarak bilinen Güneybatı Amerika tarafından bir ...(Devamını oku)

AI, Brian Caulfield, Çeviri|

Geri Dönüşümcüler, Dünyanın En Büyük Geri Dönüşüm Ağıyla Startup’a Dokunuyor

Matanya Horowitz geri dönüşüm problemini 2014’te fark etti. Horowitz, çöpleri kazanca çevirme amacıyla, AI uygulamalarını NVIDIA GPU'larda kullanmak için o yıl AMP Robotik'i kurdu. Horowitz, "Konveyör bantlarında elle sıralama yapmak kirli ve tehlikelidir. Aynı zamanda her yer çürük yiyecek gibi kokar. Geri dönüşüm sektöründeki insanlar, bana robotlara kesinlikle ihtiyaç olduğunu ...(Devamını oku)

Go to Top