Betül Kaya2022-08-01T13:37:47+03:00

Hatice Betül Kaya

Merhaba! Ben Hatice Betül Kaya. Atılım Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunuyum. Şu an OpenZeka’da yazılım geliştirme alanında çalışıyorum. Karate’de Ankara üçüncülüğü olan eski bir milli sporcuyum. Seyahat etmeyi, seyahat ettiğim yerlerde fotoğraf çekmeyi ve gezdikçe öğrenmeyi çok seviyorum.

Large Language Models (LLM) Nedir?

Özellikle son günlerde birçok örneğini gördüğümüz yapay zeka uygulamaları metinleri özetliyor, anlatılanlardan yola çıkarak metni genişletiyor ve hatta metinleri daha resmi, daha kibar veya daha arkadaşça ifadelerin yer aldığı bir formata çeviriyor. Makalelerden yapılan çıkarımların, başarılı çevirilerin ve uzun uzun yazılmış ifadelerin arkasında çok güçlü bir yapı var; Large ...(Devamını oku)

AI, Angie Lee, Çeviri|

Geleceğin Endüstri Gücü: NVIDIA Jetson AGX Orin Industrial

NVIDIA COMPUTEX 2023'te zorlu ortam koşullarında çalışmaya uygun ve yüksek hesaplama gücüne sahip NVIDIA Jetson AGX Orin Industrial modülünü duyurdu. Bir önceki nesil olan Jetson AGX Xavier Industrial modülün yeteneklerini genişleterek, endüstriyel kullanıma uygun sunucu seviyesi performansı ile Jetson AGX Orin Industrial, endüstrilere yeni bir güç anlayışı getiriyor. Uçta ...(Devamını oku)

NVIDIA Omniverse Yeni Beta Sürümüyle Herkes Metaverse Uygulaması Yapabilir

NVIDIA Omniverse'ün yeni beta sürümü, metaverse uygulamaları yapmak isteyen yazılımcılar, tasarımcılar, içerik üreticiler ve yeni başlayanlar için kullanıma sunuldu. Yeni sürümde referans uygulamaları ve araçlarına yönelik önemli güncellemeler bulunmaktadır. Omniverse platformunun temel bileşenlerinin her biri, uygulamalar arasında işbirliğinin daha hızlı, erişilebilir ve esnek olması için güncellendi. Bu güncellemeler, her ...(Devamını oku)

Çeviri, AI, Frank Delise|

Uç Stratejisinde Maliyet Faktörü

Nesnelerin İnterneti'ndeki (IoT) büyüme ve yapay zekanın kurumsalda kullanılmaya başlaması, uç hesaplamayı (Edge Computing) yeniden gündeme getirdi. Kuruluşlar, IoT cihazlarının uçta ürettiği verilerden yararlanmak, merkezileştirilmiş veri merkezleri veya bulut bilişim ile daha önce imkansız olan zorlukları çözmek istiyor. Uç AI (Edge Computing+AI) , iş süreçlerinin dijital dönüşümüne güç veren ...(Devamını oku)

AI, Amanda Saunders, Çeviri|

GTC22: Geliştirici Oturumları

GTC22 , sektör liderleri, araştırmacılar, mühendisler ve geliştiriciler için oldukça verimli geçti. İşte oyun, otonom araç, veri bilimi, prografik, sağlık, enerji, siber güvenlik ve daha birçok farklı alanda yüzlerce oturumun yer aldığı konferanstan, geliştiricilere fayda sağlayacak bazı oturumların bir arada olduğu NVIDIA GTC22 Geliştirici Oturumları'nın listesi: ...(Devamını oku)

AI, Çeviri, Yazar|

2022’de Göreceğimiz 5 Uç AI Trendi

2021 yılında pandeminin de etkisiyle daha verimli iş süreçlerine duyulan ihtiyacın yanı sıra; nesnelerin interneti, 5G ve AI'daki önemli gelişmeler nedeniyle uç hesaplama talebinde de büyük bir artış görüldü. Örneğin, Mayıs ayında IBM tarafından yayınlanan bir çalışmada, ankete katılan yöneticilerin yüzde 94'ü, kuruluşlarının önümüzdeki beş yıl içinde uç AI'a ...(Devamını oku)

AI, Amanda Saunders, Çeviri|
Go to Top