JETSON

Diğer Jetson İçerikleri

Jetson Terminal Kurulumu

Yeni bir Jetson yazımızdan herkese merhabalar! Bu yazımızı okuduktan sonra NVIDIA Jetson modüllerinin kurulumunu terminal üzerinden rahatlıkla yapabileceksiniz. Jetson modülleri hakkında detaylı bilgi almak için "NVIDIA Jetson Modülleri, Geliştirici Kitleri ve Taşıyıcı Kartları Nelerdir ?" adlı yazımızı okuyarak giriş yapabilirsiniz. Nelere İhtiyacımız Var? Ubuntu yüklü bir host bilgisayar (sanal makine kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.) Micro usb kablo Jetson (indirimli fiyatlar için hemen buraya tıklayabilirsiniz) Yükleme için depolama birimi. Biz Nano Developer Kit'e yükleme yaptığımız için SD kart kullandık Jetson'ın bağlanacağı harici monitör Yükleme 1- Bu yazımızda Nano Developer Kit'e JetPack 4.6.3 versiyonu kuracağız fakat siz benzer işlemleri kullandığınız modüle göre ...(Devamını oku)

Omniverse

Diğer Omniverse İçerikleri

NVIDIA Omniverse Isaac Sim ile Kendi Robotunuzu Oluşturun

NVIDIA Omniverse'ün bir parçası olan NVIDIA Isaac Sim, robotik simülasyonları için NVIDIA tarafından geliştirilen bir robotik platformudur. Isaac Sim, ışın izleme teknolojisi ile birlikte, yüksek gerçeklik ve fiziksel doğrulukta robotik simülasyonlarınız için ideal bir ortam oluşturur. Omniverse yalnızca CAD modelleri ile çizilmiş robotları Isaac Sim'e aktarmayı değil, aynı zamanda oldukça basit bir şekilde kendi robotunuzu Isaac Sim ortamında geliştirmenize olanak tanıyor. Bu yazımızda dört tekerlekli bir aracın nasıl tasarlanacağına ve robota hareket kabiliyetinin nasıl kazandırılacağına değineceğiz. Çalışmaya başlamadan önce yapmanız gerekenleri aşağıda yer alan gereksinimler kısmında belirttik. Bu çalışmayı takip edebilmeniz için gereksinimlerin tamamlanmış olması, araç hareketleri ile ilgili ...(Devamını oku)

Yapay Zeka

Diğer Yapay Zeka İçerikleri

Large Language Models (LLM) Nedir?

Özellikle son günlerde birçok örneğini gördüğümüz yapay zeka uygulamaları metinleri özetliyor, anlatılanlardan yola çıkarak metni genişletiyor ve hatta metinleri daha resmi, daha kibar veya daha arkadaşça ifadelerin yer aldığı bir formata çeviriyor. Makalelerden yapılan çıkarımların, başarılı çevirilerin ve uzun uzun yazılmış ifadelerin arkasında çok güçlü bir yapı var; Large Language Models(LLM) - Büyük Dil Modelleri. Large Language Models veya Türkçe ifade edecek olursak Büyük Dil Modelleri isminden de anlaşıldığı üzere büyük veri kümelerinden elde edilen bilgilere dayalı olarak metni ve diğer içerik biçimlerini tanıyabilen, özetleyebilen, tercüme edebilen, çıkarım yapabilen ve yeni içerikler oluşturabilen bir derin öğrenme algoritmasıdır. Large Language ...(Devamını oku)

Sağlık

Diğer Sağlık İçerikleri

NVIDIA GPU’ları Canlı Hücre Simülasyonlarını Mümkün Kılıyor

Canlı olan her hücre, enerji üretimi, protein sentezleme, gen transkripsiyonu gibi süreçlerden sorumlu binlerce bileşene sahiptir. Urbana-Champaign'deki Illinois Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bu fiziksel ve kimyasal özellikleri parçacık ölçeğinde bir 3B simülasyonunu oluşturdular ve canlı bir hücrenin davranışını taklit eden tamamen dinamik bir model yarattılar. Cell dergisinde yayınlanan çalışma, hücrenin hayatta kalması, işlevi ve replikasyonu için gerekli olan ayrıştırılmış bir dizi gen içeren canlı bir minimal hücreyi simüle ediyor. Minimal hücreler; genomu yalnızca hücrenin hayatta kalması için gerekli olan minimum gen setini kodlayan bir hücrelerdir. Model, hücre döngüsünün 7.000 genetik bilgi içeren 20 dakikalık sürecini simüle etmek için NVIDIA GPU'ları ...(Devamını oku)

Sentetik Veri Nedir?

Sentetik veriler, bilgisayar simülasyonlarının veya algoritmalarının gerçek dünya verilerine alternatif olarak oluşturduğu açıklamalı bilgilerdir. Başka bir deyişle, sentetik veriler gerçek ...(Devamını oku)

Go to Top